מעבר גבול טאבה

ברוכים הבאים למעבר גבול טאבה, או יותר נכון – הפורטל הקסום שיעביר אתכם מהטרפת של ישראל לעולם שכולו חופים, ים ושקט ממכר, AKA חצי האי סיני.

כמו לכל מעבר גבול בעולם, גם למעבר הגבול בטאבה (שמוכר גם בשמו הרשמי – "מסוף טאבה על שם מנחם בגין") יש נהלים רשמיים ולא רשמיים משלו. אלה הדברים החשובים ביותר שצריך לדעת:

  • חציית מעבר הגבול בטאבה לסיני מחייבת דרכון בתוקף. הדרכון שלכם, אם זה לא היה ברור.
  • חציית הגבול לסיני מצריכה תשלום אגרת מעבר בצד הישראלי ובצד המצרי. בצד הישראל התשלום הוא 102 ₪ (+ 5 ₪ במידה ואתם משלמים במקום) ובצד המצרי 405 לירות מצריות השוות לכ-80 שקלים. שימו לב כי במידה שאתם מתארחים באחד מ-3 המלונות הצמודים לגבול אתם פטורים מתשלום אגרת המעבר (יש להציג אישור תשלום ואם אתם משלמים במלון עצמו, הציגו אותו בחזור ותקבלו החזר על האגרה). את אגרת המעבר המצרית יש לשלם בלירות מצריות במזומן בלבד.
  • ניתן לחסוך את עמלת אגרת המעבר בצד הישראלי ולשלם מראש באתר "מילגם" או בסניף הדואר הקרוב אליכם. את האגרה בצד המצרי אין דרך להוזיל וגם לא היינו ממליצים לנסות.
  • המעבר פתוח 24/7 במשך כל השנה למעט יום כיפור וחג הקורבן המוסלמי (עיד אל-אדחא), בהם הוא נסגר ל-24 שעות. בחודש הרמדאן מעבר הגבול נסגר עם שקיעת השמש למשך שעה-שעה וחצי לצורך סעודת שבירת הצום.
  • למעט חודשי הקיץ, חגי תשרי ופסח, מעבר הגבול בטאבה מאפשר חציה מהירה בלי עיכובים משמעותיים לסיני. בחודשים המוזכרים סביר להניח שתעמדו בתורים קצרים עד ארוכים מאוד. כדי לקצר את השהייה בתור, מומלץ להגיע בשעות הכי מוקדמות/מאוחרות של היום. בין חצות ל-7 בבוקר.
  • דברים שאסור להעביר במעבר הגבול: סמים מכל סוג שהוא, כלי נשק, ציוד צבאי, תרופות מרשם נרקוטיות או אופיאטיות ומשככי כאבים חזקים, מצלמות דרך, מכשירי ניווט דיגיטליים, חומר פורנוגרפי, רחפנים (נחשדים כאמצעי ריגול), ציוד דיג ואף פריטים כמו צדפים, קונכיות, אבנים, אלמוגים וכיו"ב, הנחשבים למוגנים בסיני. מומלץ להימנע מהבאת ציוד צילום מקצועי, גזייה, ציוד קייטרספינג ומשקפת או טלסקופ, מכיוון שהנהלים לגביהם לא מאוד ברורים וחבל שתאלצו להפקיד אותם או להחזירם לישראל לפני חציית הגבול.
  • במקרה ואתם חוצים את הגבול עם רכבכם הפרטי, תתבקשו להציג דרכון, רישיון נהיגה ורישיון רכב בתוקף. עלות המעבר עם רכב: 22 ₪ בצד הישראלי עבור תרגום הרישיון + 1,400 לירות מצריות (כ-290 ₪) בצד המצרי. ביננו, מחירי הדלק בסיני כל כך זולים שישתלם לכם לעבור ולשים מיכל מלא לפני החזרה לארץ.
  • מומלץ להגיע עם דולרים ולהמיר אותם ללירות מצריות ב-CHANGE במסוף הגבול המצרי

נעבור לחלק הפשוט יותר – הגעה ותהליך המעבר:

הגעה למעבר הגבול: מעבר הגבול נמצא 10 ק"מ דרומית לאילת וההגעה אליו, אם לא הגעתם באמצעות רכב פרטי, מתאפשרת באמצעות מונית או קו 15 של אגד. אם הגעתם לאילת עם רכב ואתם משאירים אותו שם, חפשו חניון מוסדר בעיר, או בכתובות הבאות: שדרות ארגמן 5 / דרך הגיא 1 (באילת כמובן). משם קחו מונית/אוטובוס למעבר הגבול.

פרוצדורת המעבר: לאחר הכניסה למעבר הגבול בצד הישראלי תתבקשו לשלם את אגרת המעבר ולאחריה תגיעו לביקורת הדרכונים שהיא שער החופשה שלכם בסיני. לאחר הביקורת תגיעו לחנות הדיוטי פרי הלא מדהימה. אם אתם רוצים להעביר אלכוהול לסיני (ואתם יכולים עד ליטר אחד לבן-אדם באופן רשמי), מומלץ לעשות זאת באחת מהחנויות הפטורות ממס באילת.

אחרי הדיוטי פרי תצאו מהמסוף הישראלי ותחצו למסוף המצרי. תחילה הציוד שלכם יעבור סריקה ושיקוף ולאחריהם תגיעו לאולם ביקורת הדרכונים בו תוכלו להמיר כסף ב-CHANGE (מומלץ לעשות זאת שם) או למשוך כסף בכספומט. באולם תתבקשו למלא את פרטיכם האישיים ויעד הנסיעה שלכם בסיני בטופס מיוחד, כך שכדאי לדעת מראש לאן אתם מגיעים – הטופס הזה יסייע במקרים-שלא-עלינו. לאחר שתגישו את הטופס לפקיד בביקורת הדרכונים (כמעט בטוח ש)הוא יחתום על הדרכון שלכם ו… היוש סיני!

במרחק כמה מאות מטרים מהיציאה של המסוף המצרי ממתינה עמדת ביקורת לתשלום אגרת המעבר בצד המצרי. תוכלו לשלם בעצמכם או לסכם עם נהג המונית המסיע אתכם שישלם בעצמו ויכלול את אגרת המעבר בעלות הכוללת של הנסיעה.

טיפים לגבי הטיפים:

במסוף המצרי תתקלו בבקשות לטיפים מצד הפקידים או מצד אנשים שיסייעו לכם למלא את הטפסים. הם לא תמיד יבקשו עם חיוך אבל אתם ממש לא חייבים להשאיר טיפ על שירות לא נחוץ. במידה וכן תרצו – זו דרך מצוינת להיפטר מהכסף הקטן שצברתם בארנק.