חושות בסיני

האירוח הכי פופולרי בחופי סיני הוא בחושות – מקש, מבמבוק, מעץ, רגילות, משודרגות, עם מזגן או בלי, מול הים במרחק מספיק כדי לשמוע את הגלים בבוקר ולהתעורר בכיף. מה זה בכלל חושה ואיפה מוצאים חושות טובות בסיני.

חושות…חושות…חושות…כל היום חושות. אם עוד לא הייתם בסיני אתם בטח סקרנים לדעת על מה המהומה. כולם מדברים על חושות פה וחושות שם, ואתם רק רוצים להבין מי נגד מי ואיפה לעזאזל אתם הולכים לישון בחופשה שלכם. אז אולי כדאי להתחיל בהתחלה. מה זה בכלל חושה?

חושה היא מבנה ארעי שעשוי מקש או קני במבוק (מספיק חזק, לא לדאוג) ששימש בעבר למגורים של הנוודים שחרשו את סיני לאורך ולרוחב ונחשב למבנה שקל מאוד להקים ולפרק. שימוש בחושות היה נפוץ עוד בקופת המקרא, אם כי החושות של ימינו בסיני הן כבר יותר עמידות ופחות ארעיות. ברוב הקמפים ברחבי סיני תמצאו חושות לאירוח, ברמות שונות ובמחירים שונים, אבל העיקרון יהיה דומה – ארבע קירות, קש, במבוק או עץ, בערך 8 מ"ר, שטיח, מזרן או מיטה, כילה ובחלקן גם חשמל. בסך הכל תמורה הולמת למחיר.

למה לישון בחושה?

קודם כל בגלל החוויה. יש משהו קסום באותנטיות הזאת שלא נפגמה ובאה לידי ביטוי בכל פעם שאנחנו יורדים לסיני. התנאים אמנם בסיסיים אבל זה מה שעושה את החוויה למה שהיא ומשאיר את החופים שקטים ושלווים.

מעבר לחוויה, זה פשוט חלק מהעניין. סיני זולה בין היתר משום שהעלויות של המארחים נמוכות, וזה בגלל שרוב האירוח מתבצע בחושות. תמיד אפשר למצוא איזה מלון מפנק בנואיבה או דהב, ואפילו יש מצב שתהנו לא פחות, אבל בקמפים חושות הן חלק אינטגרלי מהמקום.

ויש גם את העניין של להתעורר ממש על קו המים לרחש הגלים. חדרים בנויים חייבים להיות במרחק מה מקו המים (ענייני תברואה והנדסה), כך שאם אתם רוצים לפתוח את הדלת בבוקר וללכת שני צעדים עד למים – אתם צריכים לישון בחושה.

איפה מוצאים חושות טובות בסיני?

מתחמי החושות העיקריים (הקמפים) פזורים בין רצועת החוף של ביר סוויר לזו של נואיבה, כאשר בדרך תעברו את אל מחאש, ראס א-שטן, מעגנה וטרבין. לאורך כל הדרך אתם תראו קמפים הנושקים לים עם עשרות חושות שרק מחכות לכם שתבואו. לכל אזור המאפיינים שלו והאירוח שהוא מציע, אם כי לאור התרחבות התיירות בשנים האחרונות, הרבה מאוד קמפים עברו שדרוג ואפשר למצוא היום חושות ברמה גבוהה בכל אזור בסיני.

ביר סוויר

רצועת החוף הצפונית ביותר שבה אפשר למצוא קמפים עם חושות. נמצאת במרחק של חצי שעת נסיעה בערך ממעבר הגבול טאבה ובה אפשר למצוא גם חופים מתוקתקים שמציעים חוויה משודרגת בחושות עם מזגן וחשמל וגם קמפים עם תנאים בסיסיים יותר. בין הקמפים המומלצים בביר סוויר: פרדייז סוויר, פרי ביץ', אסאלה ביץ' ואקווה סאן.

אל מחאש

אל מחאש היא רצועת חוף שמשום מה זוכה פחות לקרדיט בקרב מטיילים ישראלים וממש לא בצדק. מדובר באחת הרצועות היפות בסיני, עם קמפים רחבים וגדולים, חול נעים למגע ואירוח נפלא, כמעט בכל מקום שתגיעו אליו. באל מחאש התפתחו בשנים האחרונות קמפים מעולים שמציעים אירוח גם בחושות וגם בחדרים בסגנן בונגלו וגם בחדרים של ממש עם מזגן ושירותים ומקלחת פרטיים. קמפים מומלצים: דנה ביץ', קרייזי הורס, החוף של מישו.

ראס א-שטן

אחת הרצועות הפופולריות ביותר על הישראלים מאז ומעולם, ולא בכדי. הקמפים בראס א-שטן מאופיינים באווירה צעירה וכיפים, מושכים אליהם צעירים בגילם וברוחם ולמרות שהם יחסית קטנים וצמודים זה לזה, לא מורגשת בשום רגע צפיפות או חוסר בפרטיות. המפרץ המעוגל והיפהפה מכל זווית רק משלים את התפאורה לחוויית סיני אמיתית. בין הקמפים המומלצים בראס א-שטן (ובאמת יש הרבה): רמדאן קמפ, אדם קאמפ, מדיטיישן ויליג', בדואין סטאר, ניו מון איילנד.

מעגנה

המעגנה היא רצועת חוף קטנה וצרה, בהמשך של ראס א-שטן, ויש המחשיבים אותה כחלק ממנה. אולם, בגלל מאפיין אחד בולט אנחנו מעדיפים להפריד את רצועת החוף הזו מהאחרות, והוא הקרבה לכביש. זה לא נתיבי איילון שם והקרבה לכביש לא ממש פוגמת בחוויה, אבל כן הרצועה הזו צרה מאוד ו"יושבת" ממש במקביל לכביש כך שאפשר לראות אותו מהקמפים. מעבר לזה, האווירה די דומה לקמפים של ראס א-שטן, צעירה וכיפית, להוציא קמפ אחד שגם לא נמצא על הכביש אלא בין ההרים וגם מנוהל על ידי זוג אירופאים שפונה לקהל קצת יותר מבוגר – רוקסי. עוד קמפים מומלצים במעגנה: קומקום 3, פרידום קמפ.

טרבין

טרבין נמצאת צפונית לנואיבה, ממש מחוברת אליה אבל נחשבת ככפר בפני עצמו. מקומות האירוח בה נהנים בעיקר בחוף בתולי ומרהיב, שאליו אי אפשר להגיע בלי לעבור דרך הכפר ולכן הוא נשמר בצורה טובה יחסית, גם מעל וגם מתחת לפני המים בשוניות אלמוגים. טרבין היא סוג של נאת מדבר, ולכן תראו בסביבתה לא מעט ירוק, עצים וצמחייה שמוסיפים עוד גוון לחופשה שלכם. קמפים מומלצים בטרבין: נחיל אין, נואיבה לודג', ג'מאל קמפ, מונדיאל קמפ.

נואיבה

הפנינה של מפרץ עקבה מציעה שלל מקומות להתארח בהם –ממלונות, דרך חדרים עם מזגן ודירות אירוח ועד חושות פשוטות על קו המים. מעבר להיצע הגדול אחד היתרונות הכי גדולים של נואיבה היא הדיונות שהופכות את רצועת החוף שלה לחולית ונעימה שאפשר ללכת עליה יחפים כל היום (עד שנשרפות הרגליים), וגם שוניות האלמוגים שבאזור נואיבה שמורות במצב טוב מאוד ברובן. קמפים מומלצים באזור נואיבה: סטארלייט קמפ, הדיונה הלבנה, גרין ביץ'.