סיני טיפים והמלצות
סיני טיפים והמלצות

טיולים בסיני

סיני מציתה בנו מידית אסוציאציות של בטן-גב, שמש יוקדת, שיזוף איכותי ובעיקר רביצה אינסופית מול הים. אבל סיני מציעה לנו עוד הרבה יותר מזה – מסלולי טיול מרהיבים ומקומות יפים לראות שחבויים בין ההרים וקפלי הקרקע של המדבר. 

מעבר הגבול בטאבה הוא קצת כמו דלת למימד מקביל. הזמן הופך לאיטי יותר, הנופים המשגעים משכיחים את הצרות והסטרס היומיומיים וכל מה שיש הוא הכאן ועכשיו מול הים, עטוף בשקט ממכר. קל מאוד להגיע לסיני ולהיזרק על החוף לכמה ימים של שלווה ושקט, אבל ממש מאחוריכם מתקיים עולם מרתק בתוך ההרים – קניונים צבעוניים, לגונות, ואדיות, דיונות ונופים בתוליים ועוצרי נשימה שאין באף מקום בעולם.

סיני משופעת במסלולי טיולים מכל הסוגים – מסלולים קלים וקצרים לצד מסלולים מאתגרים למיטיבי לכת, מסלולים של כמה שעות ומסלולים שאורכים מספר ימים. לא משנה באיזה מסלול תבחרו, תגלו עוד מסיני המרתקת, הפראית והמהפנטת. מכיוון שמדובר במדבר ובעונות הקיץ הטמפרטורות מטפסות מעלה-מעלה, מומלץ לצאת לשטח בעונות המעבר, לזכור להביא 2 ל' מים לפחות, כובע ומקדם הגנה, וגם לקחת בחשבון את הלילות המדבריים הקרירים שמצריכים ביגוד ארוך.

חלק מהמסלולים מצריכים לינה בשטח. תוכלו להישאר ללון אצל משפחות מקומיות, בפונדקי דרכים או במלונות. שימו לב כי טיולי השטח בסיני מחייבים ליווי של דליל – מורה דרך מקומי, שניתן לשכור דרך משרדים המתמחים בהוצאות טיולים.

טיולים במצרים
טוב נו, זה לא בדיוק סיני.. (:

אלה הם חלק מהטיולים המומלצים ביותר בסיני – הכינו את נעלי ההליכה:

עין חודרה והקניון הלבן: זהו מסלול טיול מעגלי קל יחסית, המתאים לכל המשפחה. אורכו הוא כ-5-6 שעות ואם תבחרו לישון בשטח בעין חודרה, תוכלו לעשות אותו גם ביומיים. קחו בחשבון כי חלק מהמסלול מחייב נסיעה בשטח ומכיוון שלא מותרת כניסה של רכב שטח ישראלי לסיני, יש להיעזר בשירותי הסעה מקומיים עד הכניסה לקניון הלבן ובחזרה ממנו. הדרך לקניון הלבן עוברת דרך סלע הכתובות – סלע שעליו נחצבו כתובת בשפות עתיקות כמו נבטית, ארמית ולטינית ואף ציור של מנורת עם שבעה קנים.

הקניון הלבן הוא קניון מרהיב ביופיו התחום בקירות לבנים גבוהים ואפוף בשקט עוצמתי שגורם לרצות לעצום עיניים ולהתמסר לו באופן טוטאלי. המסלול היוצא מהקניון לכיוון צפון מוביל לעין חודרה – נווה מדבר פורח וירוק הממוקם בקניון מרהיב של אבני חול אדומות. בעין חודרה חיו שבטים בדואים מקומיים והיא משמשת נקודת יציאה לכיוון ההר הגבוה ומנזר סנטה קתרינה. מומלץ מאוד לנצל את העצירה בעין חודרה למנוחה קלה וללגימת תה אצל הבדואים המקומיים.

ואדי וואש-וואשי: אחד המסלולים האהובים בסיני. זהו מסלול יומי קצר בן כמה שעות, המוביל אל מקור מים שופע בלב המדבר, שטבילה בו או קפיצה לתוכו מהסלעים סביב היא בגדר חובה. לצורך הגעה יש לצאת עם רכב שטח ונהג מקומי מכיוון שהדרך המדברית עוברת בשבילים צרים ונקיקי סלע שקשה להתמצא בהם. לא לשכוח להצטייד בכפכפים או בסנדלים!

קניון הצבעים: מסלול מעגלי קל וקצר המתאים למשפחות ולכאלה שאינם נמנים על מיטבי הלכת, מכיוון שרובו נעשה בירידה. הנסיעה לקניון הצבעים עוברת דרך עין פורטוגה – נאת מדבר עם עצי פרי ונוי, שמומלץ מאוד לעצור בה בדרך הלוך או חזור להתרעננות קלה וכמה תמונות. כמה מאות מטרים אחרי תחילת המסלול תגיעו לקניון הצבעים (או בשמו המקורי – "ואדי אל-אבקר"), קניון צר העשוי מאבני חול צבעוניות ויפהפיות.

ניתן להגיע לקניון הצבעים בנסיעה בת שעה מנואיבה, או, וזו אפשרות מגניבה קצת יותר, מרצועת החוף ראס א-שטן. מראס א-שטן תוכלו לחצות את הכביש ולשכור גמל מהבדואים (או לא), להמשיך לכיוון ואדי מלחה א-ריין וממנו לעלות כמה קילומטרים לכיוון ואדי וואש-וואשי ומעיין מוית מלחה. בעל הסלעים האדומים והצמחייה השופעת. אחריהם תוכלו לעלות בשביל המוביל לקניון הצבעים או להישאר ללינת שטח.

ג'בל אום שומר: זהו אחד המסלולים המעניינים ביותר בדרום סיני, וגם אחד המאתגרים בהם – המסלול מומלץ למיטיבי לכת ולמטיילים המורגלים במסלולים בעלי תוואי דרך קשים. ג'בל אום שומר הוא ההר השלישי בגובהו בסיני ומתנשא לגובה של 2,586 מ' והמסלול שלו הררי וכולל עליות וירידות רבות. הטיול עצמו אורך כארבעה ימים וכולל נופים מדבריים עוצרי נשימה, מבנים ביזנטים עתיקים, בוסתנים, מקורות מים, צמחי בר ואפילו חלקות פרג המשמש להכנת אופיום.

ההר הגבוה ומנזר סנטה קתרינה: זהו אזור פשוט מעולה לטרקים עבור כל חובבי הנופים המדבריים שמוכנים לטיולים קצת יותר מאתגרים. באזור ההר הגבוה תמצאו מגוון מסלולים בדרגות קושי בינוניות עד קשות ובאורכים משתנים, המשלבים לינה בשטח, לרוב בבוסתנים של משפחות מקומיות, הערוכים לאירוח מטיילים. טיולי השטח מחייבים ליווי של דליל דרך משרד מסודר, וניתן לשכור גם גמל שיסחוב עבורכם את הציוד לאורך הטיול. המשרדים הוותיקים והמנוסים ביותר המוציאים טיולים להר הגבוה וסנטה קתרינה הם שיח' מוסא או פוקס קמפ פרג', ותוכלו לארגן דרכם טיול שטח בן כמה שעות או ארוך יותר בן 7-2 ימים בהתאם למסלול שתבחרו.

אם אתם מגיעים לטיול היישר מישראל, תוכלו לתאם איסוף של מונית ממעבר הגבול. הנסיעה להר הגבוה אורכת כ-3 שעות ומחירה הממוצע נע בין 500 לירות מצריות (במונית פרטית) ל-600 ל"מ במיקרובוס ל-13 נוסעים. שימו לב כי באזור ההר הגבוה אין קליטה סלולארית למעט פסגות בודדות, אז דאגו לעדכן מראש את הקרובים אליכם על הטיול. לא כיף לחזור מכמה ימים של טיול למאות הודעות מודאגות.

על המסלול: ההר הגבוה הוא שמו של האזור הסובב את מנזר סנטרה קתרינה בדרום סיני וכולל פסגות רבות בנות 2,000 מ' מעל לגובה פני הים, הגבוהה בהן היא ג'בל קתרינה, המתנשאת לגובה 2,642 מ'. סנטה קתרינה הוא מנזר נוצרי יווני אורתודוקסי הסמוך להר סיני (גב'ל מוסא/הר משה) – אותו הר עליו ניתנה התורה לעם ישראל, לפי המקרא. מנזר סנטה קתרינה נחשב לאתר הנזירות העתיק ביותר הפועל ברציפות ואף הוכר כאתר מורשת עולמית על-ידי אונסק"ו. הוא משמש מקום עליה לרגל עבור דתות רבות ומכיל אוצרות היסטוריים בעלי חשיבות עצומה. מדובר במקום מרגש ומרתק, ומומלץ לא לפסוח עליו אם אתם מבקרים בסיני.

אזור ההר הגבוה שופע במקורות מים טבעיים ובמים זורמים, בוסתנים פורחים (בחודשים יולי-ספטמבר הם גם שופעים פירות), מבנים ביזנטיים עתיקים ותושבים בדואים מקומיים, נצר לשבט הג'בלייה שמקורו בכלל בבלקן. בהר הגבוה תמצאו מספר כפרים מיושבים בהם ניתן להצטייד במים ואוכל ובחלקם ניתן ללון. מומלץ להתייעץ עם המשרד דרכו אתם יוצאים כדי שתדעו לתכנן את המסלול ואת כמויות האוכל שאתם לוקחים.