מוניות בסיני

מוניות הן הדרך הפופולרית והיעילה ביותר להתנייד בתוך סיני, ממעבר הגבול לחופים השונים וביניהם. כל הדרכים לתפוס מונית וגם מחירים מומלצים לתייר שתמיד רצוי לקבוע מראש. 

ההתניידות בסיני ממקום למקום נעשית בשלוש דרכים: רכב פרטי, מוניות ואוטובוסים. מכיוון שלא לכולנו יש רכב פרטי (או שלא בא לנו לעשות איתו את הנסיעה לסיני) ואוטובוסים בסיני הם שילוב של אוטובוסים מהניינטיז וזמן סיני, מוניות הן צורת ההתניידות הפופולרית והזמינה ביותר לאורך החופים. מחירי הנסיעות בסיני זולים להפליא וגם הנסיעות הארוכות ביותר עולות מעט מאוד – כל עוד מקפידים על כמה כללים חשובים. מה כדאי לדעת לפני שעולים על מוניות בסיני?

 

מונית ממעבר הגבול בטאבה

כבר ביציאה ממסוף הגבול בטאבה תפגשו במוניות של סיני בתחנת המוניות של טאבה, שם הן עומדות בטור ארוך של מוניות ספיישל ומיקרובוסים (מוניות גדולות המכילות 13-14 מקומות). לקרוא לאוסף המוניות הללו "תחנה" אולי קצת לא מדויק, מכיוון שהן פועלות לפי חוקים נוקשים שמזכירים יותר התנהלות של קרטל. רק המונית שנמצאת בראש הטור לוקחת נוסעים ואת המחיר סוגרים במקום בלי יותר מדי אפשרויות להתמקח. אם החלטתם שלא לנסוע עם הנהג בראש הטור, יהיה לכם קשה למצוא מונית שתיקח אתכם בפחות כסף, כי הנהגים מתואמים זה עם זה. אם אתם סוגרים מחיר עם נהג – וודאו שזהו המחיר לנסיעה עצמה ולא לכל אדם כדי למנוע בלבול מיותר.

המיקרובוסים הם דרך יעילה לחסוך במחיר הנסיעה, אבל קחו בחשבון שהם לא יוצאים לפני שהם מתמלאים לחלוטין, גם במחיר של המתנה ארוכה מאוד. אם אתם עולים על המיקרובוס, אתם עלולים למצוא את עצמכם מגיעים למקום האירוח אחרי נסיעה מייגעת שכוללת הורדת נוסעים בכל נקודה אפשרית לאורך החוף. זו אמנם דרך יעילה לחסוך כסף ומתאימה מאוד אם אתם מגיעים כקבוצה גדולה של אנשים או רוצים להכיר חבר'ה חדשים, אבל אם לא – הנסיעה עלולה לעלות לכם בזמן יקר.

בנוסף, הרבה נהגים עובדים עם מקומות אירוח ומנסים להביא אליהם מטיילים, גם כאשר מדובר במקום פחות איכותי או שהתנאים בו לא מתאימים להם. ואם לא די בכך, יש כמה נהגים (מדובר באחוז קטן מאוד, אבל עדיין) שמנסים לעקוץ תיירים שלא מכירים את מחירי הנסיעות, וגובים מהם מחירים גבוהים פי כמה ממחיר הנסיעה הרגיל.

כדי לחסוך את החוויה הזאת, מומלץ מאוד להזמין מונית מראש שתאסוף אתכם ממעבר הגבול. סיני מלאה בנהגים חביבים עם המלצות מכאן ועד שארם א-שייח, חלקם אפילו דוברי עברית שוטפת ואפשר להשאיר להם הודעת וואטסאפ קולית ולציין מתי תגיעו למסוף הגבול. בנוסף, תוכלו לבקש ממקום האירוח שלכם, בין אם זו חושה או בית מלון, איסוף ממעבר הגבול ולסגור מולם את המחיר כבר בטלפון. כך תוכלו לבחור את הנהג איתו תעבירו בין 20 דקות לשלוש שעות וחצי של נסיעה ולדעת מראש כמה תשלמו על הנסיעה.

מחירון נסיעות מומלץ בסיני ממעבר הגבול

אלה מחירי הנסיעות הממוצעים בסיני, נכון לחודש יוני 2019:

מונית קטנה = עד 3 אנשים + נהג
מיקרובס = עד 14 נוסעים והמונית עוצרת בתחנות שונות לאורך הדרך

למתחם "טאבה הייטס":

  • מחיר למונית קטנה: 250 לירות מצריות
  • מחיר לאדם במיקרובס: 50-40 לירות מצריות

לרצועת החוף ביר סוויר עד ראס א-שטן (כולל כל החופים שבדרך):

  • מחיר למונית קטנה: 500-400 לירות מצריות
  • מחיר לאדם במיקרובס: 70-60 לירות מצריות

לנואיבה וטראבין:

  • מחיר למונית קטנה: 600-500 לירות מצריות
  • מחיר לאדם במיקרובס: 100 לירות מצריות

לדהב:

  • מחיר למונית קטנה: 700-600 לירות מצריות
  • מחיר לאדם במיקרובס: 180-150 לירות מצריות

לשארם א-שייח', סנטה קתרינה וראס מוחמד:

  • מחיר למונית קטנה: 1,000-850 לירות מצריות

טיפים לנסיעה במוניות בתוך סיני

כמו בכניסה לסיני, גם בנסיעה בתוך סיני כדאי לדעת מה היעד המדויק שלכם ולסגור מחיר כבר בהתחלה כדי למנוע הפתעות לא נעימות בסוף. אם אתם קבוצה גדולה ורוצים להגיע לאותו מקום, המיקרובוס הוא פתרון מעולה שיחסוך לכם כסף, אם אתם זוג או מטיילים לבד, יכול להיות שתמצאו את עצמכם בנסיעה ארוכה מאוד בין מקומות האירוח של הנוסעים האחרים.

מבחינת תשלום – נהגי המוניות יעדיפו תמיד לקבל דולרים ואפילו שקלים, עקב הפיחות הקיצוני שחל בלירה המצרית. לרוב המחירים נשארים הוגנים אך בגלל השינויים התכופים בערך הלירה המצרית, מומלץ לשלם את המחיר בלירות מצריות.