סיני טיפים והמלצות
סיני טיפים והמלצות

צלילה בסיני

אם אתם מגיעים לסיני במיוחד כדי לצלול או רוצים להתנסות בה בצלילה לראשונה, הכנו עבורכם מדריך מיוחד שייתן לכם אינפורמציה על המקומות המומלצים ביותר לצלול בהם, מה כוללים קורסי צלילה, מחירי ההסמכות ועוד. קחו אוויר – מתחילים!

במרחק כמה שעות נסיעה מכל מקום בארץ, שוכן גן עדן של ממש לחובבי צלילה – וגם לכאלה שרוצים להכיר את החיים העשירים והמרתקים מתחת למים. סיני היא יעד אהוב ופופולרי על חובבי צלילה מרחבי העולם וישראלים בפרט, שמגיעים אליה כדי ליהנות מאתרי צלילה מרהיבים ביופיים. הודות לתיירות הצלילה המפותחת שלה, בסיני יש גם מרכזי צלילה רבים המציעים קורסי צלילה ומסעות צלילה בני כמה שעות או כמה ימים לצוללים מתקדמים.

 

יתרונות לצלילה בסיני

לפני הכול – למה כדאי לכם בכלל לצלול בסיני? או, טוב ששאלתם.

  • העולם התת מימי בסיני עשיר בהרבה מזה של ישראל ואף מזה של אילת. הים האדום הוא מקום נפלא לצלול בו וגם צוללנים מתחילים יכולים ליהנות מעולם עשיר וצבעוני של בעלי חיים ושוניות אלמוגים ואתרי צלילה מהיפים בעולם.
  • כל הטוב הזה נמצא במרחק שעות נסיעה ספורות ואם אתם מגיעים באמצעות טיסה לאילת – הרבה פחות. כך שאם בא לכם חופשת צלילה ספונטנית אתם יכולים למצוא את עצמכם מתחת למים תוך כמה שעות.
  • מחירים – מחירי הקורסים זולים יותר מאשר בישראל (אך לא בצורה משמעותית) אבל כשלוקחים בחשבון את הלינה והוצאות המחייה – מקבלים חיסכון משמעותי.
  • אם בא לכם לשלב צלילות וחופשה מרגיעה ומפנקת, סיני היא המקום המושלם לכך. אם אתם יורדים לצלול באזור דהב או שארם א-שייח תוכלו ליהנות מהרבה מאוד אטרקציות מעבר לצלילות. נפרט על כך בהמשך.
  • הדרכות מקצועיות – בסיני פועלים מספר מועדוני צלילה ותיקים ומקצועיים הנמצאים תחת פיקוח של ארגוני צלילה בינלאומיים (PADI ו-SSI) ושל הרשויות המקומיות. רמת ההדרכה בקורסים גבוהה מאוד והמדריכים בעלי ניסיון רב ולרוב דוברי אנגלית טובה.

הסמכות צלילה בסיני

קורס צלילה כוכב ראשון המסמיך לצלילה עד לעומק 18 מטרים, אורך בסיני ארבעה ימים (במקום חמישה ימים בישראל) וכולל לימודים תיאורטיים, שש צלילות, תרגולים במים רדודים ומבחנים. ההסכמה הניתנת בסוף הקורס היא של Open Water Diver. קורס צלילה כוכב שני אורך יומיים ומסמיך לצלילה עד לעומק של 30 מטרים. הקורס כולל צלילות ותרגולים בעומק רב יותר וההסמכה הניתנת בסופו היא של Advanced Open Water Dive. אפשר לעשות את שני הקורסים ברצף במשך שישה ימים.

אגב, אם אתם רוצים להתמקצע, תוכלו לעשות קורס צלילה Divemaster האורך 14 ימים ומצריך הצגת יומן צלילות ובו 40 צלילות לפחות. הקורס מורכב משני חלקים: קורס החייאה והצלה וקורס דייבמאסטר של ארגון SSI או PADI.

הקורסים נעשים בקבוצות קטנות בדרך כלל ובעונות הפחות מתויירות יש סיכוי שתזכו לקורס אחד על אחד. חשוב לציין כי הקורסים אינטנסיביים וכוללים צלילות לאורך כל שעות היום כך שכדאי שתפנו את הלו"ז באותם ימים. הגיל המינימלי לקורס צלילה בסיני הוא 12 לכוכב ראשון ו-15 לכוכב שני.

מומלץ מאוד להזמין מקום מראש במלונות בדהב או בשארם, במיוחד בעונות המתויירות ובמועדוני הצלילה הפופולריים, אך אם אתם מגיעים בחודשים הרגועים יותר (בדרך כלל נובמבר-מארס), יתכן ותוכלו להסתדר גם בהזמנה ספונטנית.

מחירים של קורסי צלילה בסיני

בפירוט המחירים נתייחס למועדוני הצלילה האיכותיים המציעים קורסים ברמות הדרכה ובטיחות גבוהות ומקצועיות. רוב מועדוני הצלילה הפופולריים ביותר נמצאים בדהב ושארם א-שייח וברבים מהמלונות יש גם מועדון צלילה פרטי וכך תוכלו לרכוש חבילה המשלבת לינה וצלילות.

המחירים בדהב:

קורס צלילה כוכב ראשון: 1,000-850 ₪ | כוכב שני: 900-700 ₪ | שני הקורסים ברצף: 2,000-1,500 ₪.

המחירים בשארם א-שייח:

קורס צלילה כוכב ראשון: 1,400-1,200 ₪ | כוכב שני: 800-500 ₪ | שני הקורסים ברצף: 2,000-1,700 ₪.

קורס דייבמאסטר באורך 14 יום עולה בסביבות ה-7,500 ₪.

צלילות מודרכות בסיני

הצלילה בסיני מתאפשרת דרך מועדון צלילה מקומי מוסמך ובליווי של מדריך צלילה. תוכלו לצאת למסעות צלילה בני כמה שעות או לספארי צלילה בן מספר ימים בו תצללו שלוש צלילות יום וצלילת לילה אחת ותלונו בספינה מיוחדת.

צלילה "רגילה" באחד מאתרי הצלילה בדהב עם ציוד שכור עולה בסביבות ה-40 דולר ואורכת בין 30 ל-50 דקות, בהתאם לכמות החמצן במיכלים.

היכן לצלול בסיני?

סיני משופעת באתר צלילה מרהיבים ביופיים, חלקם מאתגרים מאוד ומיועדים לצוללים מנוסים עם עשרות צלילות ברקורד. כאן נסקור את האתרים הפופולריים ביותר המיועדים לרוב למי שמגיעים לסיני לראשונה ורוצים להתנסות באתרים הנגישים ביותר.

טאבה – אם אתם מתארחים בטאבה תוכלו לצלול באזור אי האלמוגים במרחק הפלגה קצר מהמעגן בטאבה.

דהב – באזור דהב תמצאו שלל אתרי צלילה כשהמפורסם בהם הוא ה-Blue Hole (החור הכחול). בחור הכחול לא נערכות צלילות היכרות והוא מיועד לצוללים מוסמכים ומנוסים בלבד. אתרי צלילה פופולריים נוספים: הקניון, הפעמונים, Eal Garden, ג'אבר אל-בינת ושמורת הטבע היפהפייה ראס אבו-גלום, הנמצאת במרחק שייט קצר מדהב ובה מומלץ מאוד גם לשנרקל ולצפות על כל הטוב הזה מלמעלה.

שארם א שייח' – שארם היא גן עדן רטוב עבור צוללנים ולאורך החופים פרושים עשרות אתרי צלילה יפים ומרתקים שניתן להגיע אליהם באמצעות הפלגה קצרה ממעגני הסירות בעיר או באזורים הסמוכים לעיר. אתרי הצלילה הפופולריים ביותר: ראס ג'מילה, ראס נסרני, מפרץ הכרישים, ראס אום-סיד, ראס בוב, האביר הלבן ועוד. משארם ניתן גם להגיע באמצעות הפלגה קצרה לאי טיראן ולשלל אתרי הצלילה שלו, או לפארק הלאומי ראס מוחמד המשופע באתרי צלילה מהממים. שימו לב כי לראס מוחמד תזדקקו לויזה למצרים.

מה חשוב לעשות לפני שיורדים לחופשת צלילה בסיני?

אם אתם יורדים לצלול, חשוב שתקחו איתכם את תעודת הצלילה שלכם. אם שכחתם אותה עדיין יוכלו לאתר אתכם במערכת אבל מכיוון שבסיני דברים לפעמים לא עובדים בהתאם למתוכנן, מומלץ לא להסתמך על כך.

אם אתם יורדים לסיני כדי לעשות קורס צלילה, לא תצטרכו לעשות ביטוח צלילה, אך אם אתם יורדים לבדכם כדי לצלול תצטרכו לעשות ביטוח צלילה ומומלץ בחום להוסיף גם ביטוח ספורט אתגרי בתוספת פצפונת של כמה שקלים ליום.