סיני טיפים והמלצות
סיני טיפים והמלצות

שנורקלים בסיני

אחת הפעילויות הכיפית והזמינה ביותר בסיני היא שנירקול והתבוננות ביופי שנמצא מתחת למי הים האדום. כל מה שצריך כדי להעביר שעות של הנאה, בלי להגזים, הוא לדאוג למשקפת ושנורקל איכותיים (וקרם הגנה – אבל זה המובן מאליו) שיחשפו בפניכם את העושר הצבעוני מתחת לפני הים.

הים האדום משופע בנופים מרהיבים הכוללים שוניות אלמוגים קסומות, צמחיה עשירה, עשרות זנים של דגים בגדלים וצבעים שונים ושלל חיות ים מוזרות ומרתקות. רוב אתרי הצלילה בסיני מאפשרים גם שנירקול בגובה פני הים כך שגם אם עדיין לא הוסמכתם לצלילה, תוכלו ליהנות מחוויה מרשימה מאוד. ניתן לשנרקל ברוב חופי סיני וליהנות מהנופים הייחודיים של כל אזור. האזורים היפים ביותר לשנירקול נמצאים בין נואיבה לשארם א-שייח, אך גם אם אתם נשארים צפונית יחסית, תוכלו עדיין ליהנות מנופים מקסימים מתחת למים.

אם אתם מגיעים לסיני ומתכננים לשנרקל, נמליץ בחום להגיע עם משקפת ושנורקל טובים מהבית או לרכוש כאלה באחת מהחנויות לציוד צלילה בדהב או שארם בעלות של כמה מאות לירות מצריות. זו הוצאה לא גדולה שתחזיר את עצמה כבר בשנירקול הראשון.

אזורי השנירקול

אפשר לחלק את אזורי השנירקול בסיני לארבעה, בכל אחד מהם נוף קצת שונה:

חופי טאבה – ביר סוויר – ראס א-שטן

זהו החלק הצפוני והקרוב יותר למעבר הגבול והוא מציע כמה מקומות יפים לשנרקל בהם. הקרוב ביותר לגבול הוא "הקניון", אתר צלילה בעומק 45 מטרים שנמצא במרחק הפלגה מטאבה ותוכלו להגיע אליו דרך אחד ממועדוני הצלילה המקומיים. חופי ביר סוויר וראס א-שטן הם לא החלום הרטוב (סליחה) של המשנרקלים אך עדיין תוכלו למצוא בהם כמה ריפים צבעוניים ושוניות יפות באזור ראס סיני וחוף ראס בורקה.

נואיבה עד דהב

כאן כבר תמצאו מקומות רבים ויפים לשנרקל מהם. בתחילת רצועת החוף של נואיבה תוכלו להגיע בקלות לריפים יפהפיים הנמצאים לא רחוק מהחוף ובמים לא מאוד עמוקים. אחת הנקודות היפות ביותר לשנירקול נמצאת כמה עשרות קילומטרים דרומית לנואיבה בשמורת הטבע הבתולית ראס אבו גלום, המשופעת באוצרות טבע קסומים מעל ומתחת למים. בחלק הדרומי של רצועת החוף של ראס אבו גלום תמצאו ריף מקסים לשנירקול ובו שמורת אלמוגים מרהיבה וצבעונית ונופים משגעים שלא תוכלו לשבוע מהם.

דהב

לא רק חובבי צלילה מרחבי העולם מוצאים בדהב גן עדן מתחת למים. גם המשנרקלים ייהנו משפע של פינות קסומות מתחת לגובה פני הים. המקום המומלץ ביותר לשנירקול הוא כמובן הבלו הול – אותו בור ענק המגיע לעומק של 130 מטר ומוקף בקירות ומדרונות אלמוגים מרהיבים ואינספור בעלי חיים תת ימיים שיתגלו בפניכם לאורך המסע. קחו אוויר – מדובר בחוויה עוצרת נשימה.

חוץ מהחור הכחול מומלץ מאוד לשנרקל גם באתרי הצלילה "הקניון" (לא אותו אחד של טאבה), "הפעמונים" ו"איילנד", גם הם מציעים נופים תת ימיים יפהפיים.

נאבק ושארם א-שייח'

אזור שארם משופע באתרי צלילה ושנירקול יפים ומיוחדים, בראשם ראס אום סיד, הנחשב לאחד מהאתרים היפים ביותר באזור. מומלץ בחום לבקר בשמורת הטבע של נאבק השוכנת צפונית לשארם ומציעה נוף פראי ואף בראשיתי, שהזמן והאדם לא פגעו בהם. שמורת הטבע של נאבק מציעה כמה נקודות צלילה ושנירקול חבויות מן העין ולכן מומלץ להיעזר במדריך מקומי כדי להגיע אליהן. אם כבר הגעתם עד לשם, חבל מאוד שתפספסו אותן.

טיפים למשנרקלים בסיני

  • הקפידו לנעול נעליים או סנדלים בזמן השנירקול – זה יקל עליכם ללכת על הקרקע הסלעית של הים האדום ויקטין סיכוי למגע עם שוכני ים לא סימפטיים במיוחד.
  • הים האדום מאכלס שלל זנים ומינים של שוכני ים, חלקם מסוכנים לבני אדם ומגע בהם יכול לגרום לכאבים ואף לסכן חיים. חשוב שתדעו לזהות יצורים כמו קיפודי ים, זהרון מצוי, סיכן (דג ארנב), מחבטן הסנפירים, אלמוג הים האדום/אלמוג אש ואבנון מגושם. השמות שלהם אולי נשמעים מצחיקים, אבל מגע איתם יכול לגרום לנזק רציני החל מכאבים עזים שנמשכים כמה שעות ועד לחום גבוה, קשיים בנשימה ושיתוק שרירים.
  • ניתן לשכור משקפת ושנורקל בחופים אבל אף אחד לא ערב לאיכות ולמצב שלהם. אם אתם מתכננים לשנרקל בחופשה שלכם, כדאי מאוד להצטייד בהם מראש וכך לא תצטרכו לחלוק אותם עם אף אחד או לחכות שמישהו אחד יסיים איתם.
  • שמרו על עצמכם ואל תשחו רחוק או עמוק מדי – שימו לב שאתם לא מאבדים כוחות ונשארים במרחק שחייה מהחוף.