סיני בפייסבוק

מעבר להפיכתה לאחד מהיעדים החמים על לוח החופשות שלנו, סיני הפכה גם לשם החם בפייסבוק של כולנו – קבוצות, קהילות, עמודים, תמונות, שיתוף מידע וכל מה שצריך לדעת בלחיצת כפתור. 

מהפכת הפייסבוק של העשור האחרון לא פסחה גם על המהפכה הלא פחות גדולה של סיני. האתר שאתם קוראים בו ממש עכשיו הוא תוצר של קבוצת פייסבוק מעולה בעלת אותו השם ממש – קבוצה שהיא כבר מזמן קהילה חמה ומאוחדת שבה יש לא רק המון מידע שלמסייע לכל מי שמעוניין לרדת לחופשה הבאה שלו בסיני, אלא גם מאוגדת ככוח צרכני וקהילתי שיודע ליזום, לשתף ולהציף בעיות ועניינים שונים הקשורים בחצי האי ושחשוב לדעת אודותיהם. כל המידע הנמצא שם, וזה אולי היתרון הכי גדול של הקהילה בפייסבוק, נכתב מניסיונם של המטיילים ומהחוויות שהם עברו בסיני, בין אם חיוביות ובין אם שליליות.

אין ספק שסיני, כפי שהשתלטה על לוח החופשות שלנו בשנים האחרונות, השתלטה גם על הפייסבוק של כולנו. למי מאיתנו אין חבר או חברה בפייסבוק שפרסם בשנה האחרונה כמה תמונות מטיול בסיני וגירה את הדמיון שלנו עד כדי כך שהלכנו לבדוק בעצמנו על מה המהומה. קבוצות בנושא סיני נפתחות חדשות לבקרים והקהילות הקיימות הולכות ומתחזקות והופכות לשם דבר שמביא אליו לא רק מתעניינים בסיני עצמה, אלא גם מתעניינים בתופעה המתעצמת של סיני בפייסבוק.

אם בעבר כדי למצוא מידע על סיני (או על כל מקום אחר) היינו צריכים לפתוח איזה מדריך מודפס ישן או למצוא איזה חבר של חבר שבדיוק נסע וחזר, היום אנחנו פשוט נכנסים לפייסבוק, מקלידים בשורת החיפוש את מה שאנחנו מחפשים ותוך מספר שניות של מולנו כל כך הרבה מידע, שכל מה שנשאר לנו זה רק לסנן, וגם זו כבר הפכה למשימה לא קלה במיוחד.

הפייסבוק מאפשר לנו לא רק פלטפורמה מעולה להצגת מידע אלא הוא הכלי הטוב ביותר במדיה הדיגיטלית לשיתוף מידע – כלומר, לחלוק עם אחרים את מה שחוויתי ומה שאני יודע, לקבל מהם פידבק על המידע ששיתפתי ובהמשך גם לשמוע דעות אחרות ולעדכן את המידע במידה ויש בו שינוי. זוהי מהפכה של ממש שהפכה את כל הנושא הטיולים בסיני לקל מאין כמותו, ואת כל אחד מאיתנו ל"מומחה" של ממש בענייני סיני. וזה עוד מבלי לדבר על האפשרות לשתף תמונות עדכניות מכל מקום שוודאי מסייעות להתרשמות ראשונית מהמלון או הקמפ, ולפעמים גם יותר מראשונית – ידיעה של ממש וסיוע בקבלת ההחלטה האם המקום מתאים לנו או לא.

גם בסיני מודעים לכוח של הפייסבוק והרשתות החברתיות ומקומות הארחה רבים מאוד, כמעט כולם למעשה, מחזיקים בעמוד פייסבוק שמתעדכן באופן תדיר ומעלה תמונות מעודכנות, תפריטים ותעריפים לאירוח. מדובר גם על קמפים וכמובן שגם על בתי מלון שסיני מלאה בהם. הפייסבוק מאפשר בעצם למארחים שלנו להיות איתנו בקשר ישיר עוד מהארץ, להציע את מרכולתם ולשתף אותנו במה שקורה בהם בזמן אמת. היום יש בכל מלון וכמעט בכל קמפ אינטרנט אלחוטי שמאפשר זאת.

ולא רק מקומות האירוח הצטרפו למהפכה. גם נהגי המוניות בסיני שבעבר היו ממתינים בגבול ומחזיקים גם אתכם כבני ערובה עד שהמונית תתמלא והם יואילו בטובם לנסוע דרומה, מציגים את עצמם בעמודי פייסבוק ומשתתפים בדיונים שונים בנושא סיני ואגב כך גם מציעים עצמם למי שמחפשים נהגים.

אפשר לומר שבכל הקשור לסיני, הפייסבוק עשה את העבודה בצורה מצוינת כמו בכל מקום אחר בעולם. הוא אפשר לנו למעשה להפוך לקהילה, לקבל, וגם לשתף, מידע רלוונטי ומעודכן, להתרשם מתמונות, לחבור לאוהבי סיני אחרים כמונו ובאופן כללי לצאת לחופשה שלנו כאשר כמה שיותר פינות סגורות לנו מראש ויש לנו הרבה פחות נעלמים להתמודד איתם בשטח.