קהילת סיני

מתי הפכו המטיילים והמטיילות בסיני לקהילה, ומה בעצם המשמעות של קהילה בהקשר של סיני? בואו נשפוך קצת אור על אחת התופעות היפות יותר של הנהירה הישראלית לסיני בשנים האחרונות. 

הפעילות הענפה ברשת בשנים האחרונות, הן במדיה החברתית והן באתרים השונים, מאופיינת בעבודה בקהילות. לא עוד קבוצות של "שאלות ותשובות" או עמודי פייסבוק יבשים שרק מספקים אינפורמציה, אלא קשר של ממש בין הגולשים לבין המותג – קשר שמפתח קהילה שהקשר הוא לא רק בינה לבין המותג אלא גם בין החברים שבה לבין עצמם. אנחנו יכולים לראות את זה כמעט בכל מקום, בין אם הפעילות היא מסחרית או חברתית, וכוחן של הקהילות הולך וגדל לא רק ביכולת שלהן להוות בית חם של המלצות ועזרה אלא גם בהפיכתן לכוח משמעותי שביכולתו ליזום ולקחת חלק בפעילויות גדולות יותר.

גם אוהבי סיני לא טומנים ידם בצלחת. הנהירה המתחדשת והמבורכת לחופי סיני הביאה איתה גם התארגנות מחודשת של קהילת המטיילים והמטיילות לסיני במטרה להוות בית חם לכל המכורים לחצי האי הקסום, וגם לסייע למי שחוזר אחרי שנים רבות או שמגיע בפעם הראשונה לסיני. כוחה של הקהילה נמדד גם בקשר בין חבריה וגם ביכולת שלהם להיות אותו בית חם שמקבל אליו את כל מי שמעוניין לשאול, לברר, לבדוק וליצור קשרים, ללא כל הבדל דת, גזע, גיל או מין, כאשר החוט המקשר בין כולם וכולן הוא אהבתנו לסיני המופלאה.

קהילת "סיני – טיפים והמלצות" נוסדה לפני מספר שנים ונולדה מתוך אתר "סיני וייבס" – האתר הגדול והמקיף ביותר בעברית למידע על חצי האי סיני. המחשבה מאחורי הקהילה היא למעשה הרעיון העומד בבסיס כל קהילה – שיתוף פעולה וחכמת ההמונים. המצב שבו יש אתר או עמוד פייסבוק שמשחרר מידע מבלי שיש להמונים יכולת לתת פידבק חלף מן העולם, ולכן הפלטפורמה הטובה ביותר כדי לשכלל את השיטה הזו היא קהילה.

אם בעבר חופשה בסיני היתה ניתוק אמיתי מהעולם החיצון, ללא כל אמצעי תקשורת ואפשרות לדעת מה קורה מעבר לקמפ או למלון, הרי שבמציאות של שנת 2019 הדבר הזה לא רק שכמעט ואינו אפשרי, אלא יש לה, למציאות הזו, גם יתרונות רבים מאוד שראוי לנצל אותם למטרות חיוביות, כפי שקורה פעמים רבות.

בקהילה שלנו יכול כל אחד למצוא בקלות את המידע המבוקש לו, בין אם בחיפוש מהיר בפוסטים שעולים בתדירות של אחת לחצי שעה בערך ובין אם בהעלאת שאלה לחברי הקהילה שעונים כמובן מניסיונם. אבל מעבר להשגת מידע ובירורים, היתרון הגדול באמת של קהילת סיני הוא היכולת לייצר קשרים חדשים, גם בסיני עצמה וגם עם מטיילים כמונו כאן בישראל. אין ספור חיבורים ושותפויות נרקמו במהלך השנים בין אנשים שמחפשים טרמפ למסוף הגבול בטאבה או שותף לנסיעה כדי לא לחוות את סיני לבד (או גם וגם), והחיבורים הללו יצרו גם חברויות חדשות, מערכות יחסים וגם שיתופי פעולה לטובת פרויקטים ומיזמים חברתיים שונים (כמו ניקיון החופים למשל).

נכון, לעתים אנחנו נתקפים נוסטלגיה לימים שהיו ולא ישובו, לניתוק האולטימטיבי מהחדשות והעולם החיצון ולשקט מחריש האוזניים שהיה מנת חלקנו מרגע שחצינו את מעבר הגבול בטאבה. השקט אמנם עדיין קיים, ואם באמת לא תרצו לדעת מה קורה מסביבכם, אתם עדיין יכולים לבחור לעשות זאת. אולם כאשר אתם בדרך לאילת, ובאזור באר שבע נזכרתם ששכחתם את הדרכון בבית, מה יותר פשוט מלהעלות פוסט בקהילה שלנו ולשאול האם יש מישהו שגם נמצא במקרה בדרך ויכלו לסייע במשימה של הבאת הדרכון? אנחנו מניחים שזה עדיף על פני חזרה הביתה, או במקרה הגרוע דחיית החופשה.

לכן, יש לברך על קיומה של קהילת סיני שהולכת ותופסת תאוצה. הבחירה אם להיות חלק ממנה נמצאת כמובן בידיו של כל אחד באופן אישי, אבל כאשר סוכמים את היתרונות והחסרונות אלו לצד אלו, אין ספק באיזה צד אתם רוצים להיות.