סיני ברשת

אם פעם החופשה שלנו היתה מתחילה רק בשדה התעופה או במעבר הגבול, היום היא מתחילה עוד הרבה קודם – ברשת. הררי מידע שמעניקים לנו את היכולת להגיע בראש שקט ולדעת כל מה שאנחנו צריכים לפני שאנחנו יוצאים מהבית. 

עליית קרנן של קבוצות וקהילת הפייסבוק הורידה באופן טבעי את חשיבותם של אתרי האינטרנט שהורידו בעצמם בזמנו את חשיבות העיתונות המודפסת. כן, לכל דור ודור יש את המהפכה שלו ולפעמים היא מהירה כל כך עד שאנחנו כבר לא שמים לב והופ – אנחנו בתוכה. קבוצות הפייסבוק והקהילות של סיני מאפשרות לנו לקבל מידע ממקור ראשון, לפעמים בזמן אמת –מה מצב העומס בגבול, כמה ישראלים יש במלון בטאבה, מה העניין עם נהגי המוניות בסיני וכדומה. האפשרות לשתף את החוויה שלנו, ולא רק "סתם" מידע" הפכה בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מהחופשה שלנו, ואף כזה שיכול לסייע לאחרים בחופשה שלהם.

זה כמובן מבורך וחיובי, אולם כדאי למרות הכל לזכור שחוויה היא דבר אישי ולכן מה שטוב עבור אחד לא בהכרח מספיק עבור אחר. מי שקיבל חדר במלון ללא מרפסת או נוף לים והיה מרוצה, לא מעיד על חברו שהחופשה שלו לא תהיה מושלמת בלי לראות את הים בכל בוקר. לכן, קבוצות הפייסבוק של סיני הן אמנם כלי מצוין כדי לשתף לקבל חוויות מאחרים אבל הן גם כלי סובייקטיבי שבו כל אחד רשאי להתבטא כראות עיניו ולתאר את החוויה שהוא עצמו עבר (וכמובן לחוות עליה דעה).

ובכל זאת, כדי לקבל את המידע כמו שהוא, נחמד לחזור מידי פעם גם לטכנולוגיה ה"ישנה" – אתר אינטרנט אובייקטיבי שמציג את הדברים כהווייתם, מצרף תמונות ומאפשר לנו גם בחירה בין מספר קמפים / בתי מלון / נהגי מוניות או כל נותן שירות אחר. למעשה, החיסרון של קבוצות וקהילות הפייסבוק הוא היתרון הגדול של האתרים ברשת – מידע מעודכן שנבדק על ידי אתר ותיק ואמין ודרכו אפשר לקבל את כל מה שאנחנו צריכים לדעת כדי לקבל החלטה בעצמנו, ללא שיפוט או פילטר של מישהו אחר.

עוד דבר שמייחד את המידע על סיני ברשת הוא גם העובדה כי המידע הוא לא רק אובייקטיבי ואמין אלא גם חף מאינטרס כזה או אחר. לפעמים לגורמים שונים בפייסבוק יש אינטרס להעדיף מקום מסוים על פני מקום אחר, מה שמוביל לדיווח שאינו "נקי". אתרים אמינים ורציניים, כמו "סיני וייבס" או "סיני סייט", מציגים את המידע כמו שהוא, בצורה שפורשת את הדברים בצורה ברורה וגלויה מול עיניכם, כך שלכם נותר רק לבחור את המקום המתאים לכם.

מעבר לכל אלה, אתר הוא פלטפורמה נוחה הרבה יותר להצגת מידע מורכב וארוך יותר מפוסט בפייסבוק. למשל רשימות ציוד מומלצות לארוז לסיני, מידע על צלילות בסיני, דגה ואלמוגים, מידע מקיף על האזורים השונים בסיני ועל האטרקציות שממתינות בהם ועוד. כל אלה מסורבלים מידי לפרסום במדיות חברתיות וריכוז שלהם באתר מסודר ומקיף, הופך את החיפוש ברשת למידע אודות סיני לפשוט וזמין מאי פעם.

הכוח של סיני עבר בשנים האחרונות מהשטח לרשת. כמובן שאפשר תמיד לנסוע וללמוד הכל דרך הרגליים, אבל כאשר קהל היעד הולך ומתרחב וכולל כיום גם משפחות עם ילדים, קבוצות גדולות של חברים, מטיילים שרוצים למצוא סדנאות בסיני וגם ישראלים שמחפשים אוכל כשר בסיני – האפשרות לדעת מראש את הפרטים הדרושים על סדרי מעבר הגבול או על האפשרויות השונות להתניידות הופכת את כל העסק לפשוט הרבה יותר וכפועל יוצא מכם ליעיל הרבה יותר. למשל, אם אני יודע שניתן לשלם מראש את אגרת מעבר הגבול באינטרנט, אין לי כל סיבה להשתרך בתור הארוך בדלפק במסוף עצמו, והנה כבר חסכתי לעצמי כמה דקות יקרות, ובימים עמוסים במיוחד הן יכולות להצטבר אפילו לשעת המתנה.

הרשת עשתה לסיני ואוהבי רק טוב. זה לא אומר שאי אפשר יותר להגיע לסיני, להתנתק מהעולם ולרבוץ על החוף עד שהשמש תשרוף אותנו, אבל זה כן אומר שאפשר ורצוי להיערך בצורה יעילה יותר לחופשה שלנו, לארגן טוב יותר את המידע ולקבל החלטות בצורה מושכלת יותר עבורנו.