סיני טיפים והמלצות
סיני טיפים והמלצות

ביטחון בסיני

האם סיני באמת מסוכנת, מה ההבדל בין צפון סיני לדום סיני ואיך אפשר לדעת אם זה מספיק בטוח לנסוע לחופשה בסיני?

אחת השאלות הראשונות שעולות כאשר מישהו מספר שהוא נוסע לסיני היא "אבל לא מסוכן שם?". השאלה הזאת משפיעה על ישראלים ותיירים רבים בהחלטה האם לנסוע או לא לנסוע לדרום סיני. כן, סיני מחולקת לאזורים והחלק התיירותי שאנחנו מכירים הוא רק חלק קטן מחצי האי סיני המשתרע על פני שטח של 61,000 קמ"ר (פי 3 מזה של מדינת ישראל).

כבר אפשר לומר שבגדול אין תשובה חד משמעית לשאלה האם בטוח בדרום סיני, יש רק עניין של תחושה סובייקטיבית – האם מרגישים בטוחים בדרום סיני? התשובה לכך היא יותר ברורה. תשאלו כמעט כל תייר שנמצא בבתי המלון או בחושה על החוף והוא יגיד לכם ששקט ושלווה כמו שהוא מרגיש כרגע, הוא לא הרגיש כבר הרבה זמן. קל לשחרר מהפחד ברגע שחוצים את מעבר הגבול ורואים את אנשי הביטחון המצרי מפטרלים, או כשמגיעים לנקודת ביקורת בכביש ורואים את הכוחות המצרים פרוסים לאורך עשרות קילומטרים. הביטחון גובר עוד יותר ברגע שמגיעים לחוף ומרגישים את השקט העוצמתי, את הבתוליות והפסטורליות של סיני. סביר להניח שעד החזרה לישראל כבר לא תחשבו על הפחד שליווה אתכם לפני שהגעתם.

סיני ידעה פיגועים קשים, חלקם גם בלב האזור התיירותי שלה. הקשים ביותר בהם היו בשנת 2004 (טאבה וראס א-שטן) ו-2005 (שארם א-שייח'), שגבו את חייהם של למעלה ממאה בני אדם. עם זאת, חשוב לציין כי האזור המועד לפורענות בסיני הוא החלק הצפוני שלה, המרוחק מאות קילומטרים של מדבר צחיח והרים גבוהים מאזור התיירות של דרום סיני. למעשה, צפון סיני קרובה יותר לגבול עם ישראל מאשר לדרום סיני והסיכוי שמישהו יצליח לשרוד את המסע לכל אחד מהמקומות הוא אפסי. יש לציין גם שהצבא המצרי אינו מתיר לתיירים ישראלים מעבר לאזור צפון סיני, אז גם אין סיכוי שתגיעו לשם, גם אם תתבלבלו בדרך לחוף.

יחד עם זאת, חשוב להיות מודעים למצב. החל משנת 2004 משרד הביטחון מפרסם מדי שנה אזהרת מסע מפני איום קונקרטי גבוה מאוד לביצוע פיגועים נגד תיירים בסיני בטווח זמן מיידי וקורא לכל הישראלים השוהים שם לשוב לאלתר לישראל. יש שיאמרו שאזהרת המסע הזאת היא רלוונטית מאוד לחלקים מסוימים בסיני אך לאו דווקא לחלקה הדרומי – מדינות כמו בריטניה ואוסטרליה עושות הפרדה בין צפון סיני לדרום סיני באזהרות המסע שלהן. לצידן, יש שימנעו בכל מחיר מהגעה לסיני בגלל האיום עליה וההיסטוריה שלה. ההחלטה נתונה בידיכם ואתם אלה שתקבעו בסוף האם שווה לכם לנסוע או לא.

הפיגועים והמצב הכלכלי הקשה בו הייתה נתונה סיני לפני 15 שנים הותירו את מקומות האירוח ריקים למשך כמעט עשור. מלונות וקמפים רבים ננטשו (גם היום ניתן לראות מלונות רפאים לצד החופים). לאחר מהפכת האביב הערבי החלה התאוששות מסוימת במצב התיירות בה ולאט לאט היא החלה להשתקם. כיום החופים גדושים בתיירים ישראלים ובינלאומיים שהחליטו לחזור לסיני וליהנות מכל הטוב שיש לה להציע, גם במחיר נסיעה למקום שנחשב מסוכן.

כוחות הביטחון המצרים והשבטים המקומיים יעשו הכול מצידם כדי להבטיח שמצב התיירות יישמר ופרנסתם לא תיפגע. הצבא המצרי פרוס לאורך ולרוחב דרום סיני ומפעיל עשרות מחסומים ונקודות ביקורת לצד הדרך. אנחנו לא ממש מודעים לטקטיקות של הבדואים המקומיים בשמירה על הביטחון ולמען האמת גם לא רוצים לדעת. עובדתית – בינתיים זה עובד לא רע.

חשוב לזכור כי ערים רבות סבלו מפיגועים קשים בשנים האחרונות – פריז, לונדון, ברצלונה וברלין בין היתר. לצערנו הרב אין מקום תיירותי בעולם שבטוח במאת האחוזים מפני טרור וגם כשאנחנו נוסעים למדינות שקטות יחסית האיום עדיין קיים. בסופו של דבר מדובר בבחירה אישית ומושכלת שצריכה להיות מבוססת על מידע קונקרטי, אמין ומעודכן.

אם אתם מרגישים בטוחים מספיק כדי לנסוע, אנחנו בכל מקרה ממליצים תמיד ליידע את החברים והמשפחה כשאתם יורדים לסיני, להשאיר מידע במעבר הגבול על המקום אליו אתם נוסעים ולנסות להיות בקשר סלולרי פעם ביום (למרות שכל כך מפתה להתנתק מהעולם לכמה ימים) כדי לא להדאיג אף אחד. אם אתם לא מרגישים מספיק בטוחים או יודעים שכל החופשה תעבור עליכם בחשש – גם זה בסדר. החופשה שלכם צריכה להיות הכי נקייה ולתת לכם את ההרגשה הטובה ביותר ואם תהיו מוטרדים ולא תצליחו ליהנות, זה לא יהיה חופש אמיתי.